Skontaktuj się z nami

+48 530-305-310
+48 791-390-596

galax.biuro@outlook.com

SKŁAD OPAŁU GALAX
43-180 Orzesze ul. Św. Wawrzyńca 78

Często zadawane pytania...

spiekalność, to znaczy skłonność do występowania spieków, to jedna z najbardziej istotnych właściwości ekogroszku do kotłów z podajnikiem. Spiekalność powinna być najniższa jak to tylko możliwe. Najlepiej, żeby było poniżej 20 RI.

Powstawanie spieków to jedno z najbardziej uciążliwych dla właścicieli pieców zjawisko. Ten proces zachodzi w czasie spalania ekogroszku w kotle automatycznym.

 

Podczas spalania węgla, w każdym kotle automatycznym powstają spieki. Jest to niekorzystne zjawisko, którego nie da się całkowicie uniknąć. Spieki dzielimy na dwa rodzaje: koksowe i żużlowe. Pierwszy rodzaj wytwarza się w wyniku odgazowywania węgla przez wysoką temperaturę panującą w kotle. Za to spieki żużlowe nie pochodzą bezpośrednio z węgla, lecz z popiołu. Pod wpływem bardzo wysokiej temperatury w strefie żaru, popiół przeistacza się w twardą, zwartą strukturę. Zbyt duża ilość tych spieków przyczynia się do strat energii. Żużel ulega powolnemu spalaniu, ponadto powoduje produkcję ogromnych ilości popiołu, który wymaga ciągłego wymiatania.

To główne powody, dla których warto zdecydować się na wysokiej jakości ekogroszek GALAX. Spieki powstające z tego rodzaju węgla występują w znacznie mniejszej ilości, co sprawia, że piec działa zdecydowanie sprawniej. Ma to związek z niskim stopniem spiekalności ekogroszku. Gdy posiada on wartość pomiędzy 5 a 20 RI, mamy do czynienia z produktem nieznacznie spiekającym. Tam, gdzie przekracza ona 20 RI, mówimy o węglu słabo spiekającym. Warto szukać produktów o właśnie takich parametrach. Im wyższy stopień spiekalności, tym gorzej. W sprzedaży spotkamy produkty o bardzo wysokim RI. Dlatego przy każdym zakupie należy wziąć pod uwagę ten istotny parametr i nie ryzykować, wybierając kiepski jakościowo węgiel z niesprawdzonych źródeł.

To pytanie zadają sobie niemal wszyscy właściciele kotłów i pieców na ekogroszek. Choć wybór ekogroszków na rynku jest niemały znalezienie tego „idealnego” nie jest wcale sprawą prostą.

Dobór odpowiedniego ekogroszku do urządzenia grzewczego ma bardzo duże znaczenie, bowiem od tego czy wybierzemy właściwy ekogroszek zależą tak istotne rzeczy jak:

-właściwa praca urządzenia grzewczego

-żywotność kotła/pieca

-poprawna emisja spalin

-rzeczywiste, poniesione przez nas koszty

Podczas wyboru paliwa do swojego kotła/pieca wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na cenę paliwa, a ta paradoksalnie ma najmniejsze znaczenie na to jakie ostatecznie poniesiemy koszty ogrzewania naszego domu.

Na co więc zwrócić uwagę, aby kupić najlepszy ekogroszek do swojego kotła?

Przede wszystkim na to jakie paliwo do danego kotła/pieca zaleca jego producent. Informację tą znajdziemy na pewno w instrukcji obsługi nazywanej często Dokumentacją Techniczno Rozruchową (DTR). W przypadku najnowszych urządzeń spełniających wymagania restrykcyjnych norm emisyjnych takich jak 5 klasa normy PN-EN 303-5:2012 oraz unijna dyrektywa Ecodesign umieszczenie informacji o typie zalecanego paliwa do danego kotła/pieca jest obowiązkiem producenta. Informacja ta musi być zamieszczona na tabliczce znamionowej urządzenia. W informacji tej musi znaleźć się przede wszystkim zalecana przez producenta wartość opałowa paliwa oraz dopuszczalna zawartość popiołu i wilgoci. Czasami znajdziemy także informację o dopuszczalnej zawartości siarki lub precyzyjnie wskazany typ węgla kamiennego. Odpowiednio dobrane paliwo do kotła jest gwarancją tego, że dane urządzenie będzie pracować poprawnie przez długie lata, a ciepło przez nie wytwarzane będzie adekwatne do deklarowanej przez producenta mocy kotła/pieca. Źle dobrany ekogroszek może drastycznie obniżyć sprawność kotła/pieca, znacząco skrócić jego żywotność, a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzić kocioł lub podajnik.

Sezon grzewczy trwa u nas ponad 6  miesięcy. Mając własny dom, samemu można zdecydować o tym, kiedy go zacząć i kiedy skończyć. Jedno jest pewne – warto się do niego odpowiednio przygotować !.

Na to ile ekogroszku potrzebujesz na sezon grzewczy przekłada się wiele współczynników, np. takich jak:

  • Izolacja cieplna budynku
  • Powierzchnia domu
  • Moc kotła i sposób palenia
  • Preferencje domowników

Pomijając opisywanie wyżej wymienionych współczynników podajemy link do kalkulatora który pozwoli oszacować ilość paliwa, jaka będzie potrzebna na sezon grzewczy.

http://kalkulator.sprawdzonewpraktyce.pl/index.php

Przede wszystkim  – jakość ekogroszku  ma ogromne znaczenie. Zle dobrany ekogroszek ,  nie będzie się palił , bądź będzie generował  spieki a tego chcemy uniknąć ekogroszek powinien mieć wysoką wartość opałową, zawartość siarki (nie więcej niż 1%) oraz niską zdolność spiekania Rogi współczynnik RI

Nieprawidłowo ustawiony sterownik – to najczęstsza przyczyna tego, że piec z podajnikiem nie osiąga temperatury. Może to być kłopot ze źle ustawionym czasem podawania paliwa oraz przerwami.

Konserwacja pieca – Czyszczenie pieca i sprawdzanie ustawień ma ogromny wpływ na osiągnięcie odpowiedniej temperatury. Brudny piec zanieczyszczone płaszcze wodne pochłaniają 20% więcej paliwa.

Problemy z instalacją – tu duże znaczenie ma odpowiednie zamontowanie kotła. Ważny jest również przepływ powietrza, aby ekogroszek mógł palić się w sposób prawidłowy.

Niezbędny jest również sprawny komin, należy sprawdzić czy nie wymaga on czyszczenia oraz czy jest drożny. Nawet drobna nieszczelność pomiędzy kanałami w kominie jest przyczyną dużo słabszego ciągu i w konsekwencji dużo mniej efektywniejszej pracy kotła.

Okres letni  najlepszy czas na zakup opału pozwala Ci zaoszczędzić czas i pieniądze

Dlaczego okres letni jest odpowiednim czasem do zaopatrzenia się w opał

Istnieje kilka powodów, dla których warto zakupić odpowiednią ilość opału na zimę:

NIŻSZA CENA – zimą na zakup opału trzeba wydać zdecydowanie więcej. Często ceny na rynku opałowym kształtują się w zależności od pory roku. Latem ceny są dużo niższe.

LEPSZA JAKOŚĆ – w przypadku ekogroszku i węgla – ten asortyment zakupiony latem jest dodatkowo wysuszony. Jest mniej wilgotny, a zatem lepiej palącym się paliwem. Suchy węgiel i ekogroszek pozwala na szybsze i dużo łatwiejsze osiągnięcie odpowiedniej temperatury kotła.

LŻEJSZY OPAŁ – dodatkowym atutem jest fakt, że mniej wilgotny opał jest po prostu lżejszy, a przecież kupujemy go na wagę. Powoduje to, że podobna objętość opału będzie ważyła znacznie mniej. W przypadku ekogroszku spadek może sięgać nawet do 10 procent. Zatem możesz kupić więcej płacąc znaczenie mniej.

SEZONOWE WYPRZEDAŻE  – kolejnym atutem zakupów poza sezonem grzewczym są tzw. sezonowe wyprzedaże. Często jest tak, że producenci w okresie letnim proponują swoim klientom wiele ciekawych opcji rabatowych. Warto pamiętać jednak, że wyprzedaże mają ściśle ograniczony czas i zazwyczaj kończą się wraz z wyczerpaniem zapasów.

 Nie ma jednej, uniwersalnej zasady. Trzeba po prostu wiedzieć do czego są poszczególne ustawienia i trzymać się zasad. W przypadku pieca na ekogroszek z podajnikiem tłokowym ważne jest odpowiednie ustawienie czasu podawania opału. Tylko ekonomiczne ustawienia pieca na ekogroszek pozwolą Ci zaoszczędzić ekogroszek. Podajnik tłokowy to zapewnia mniejsze opory przy podawaniu paliwa i dużą bezawaryjność.

Jak ustawić piec na ekogroszek, gdy ten posiada podajnik ślimakowy? Tu już nieco trudniej. Podajnik ślimakowy to większe opory przy podawaniu paliwa. Przy posiadaniu pieca z podajnikiem ślimakowym ogromne znaczenie ma jakość opału. Ekonomiczne ustawienia pieca na ekogroszek nie pomogą, gdy kupimy paliwo złej jakości. Powinniśmy postawić na ekogroszek dobrej jakości i przede wszystkim suchy. W innym przypadku możemy mieć kłopoty z piecem.

Eksperci są również zdania, że piece z podajnikiem ślimakowym szybko rdzewieję, szczególe jeśli podajesz mokry ekogroszek.

  Jak ustawić piec na ekogroszek? Na początku podczas zakupu pieca zobaczmy jaką zawiera instrukcję obsługi i czy jest ona czytelna. Sprawdź, czy dokładnie jest napisane co powinieneś zrobić, aby poprawnie ustawić piec na ekogroszek. Jeśli brakuje konkretnej instrukcji poproś pracownika sklepu o wyjaśnienie, jakie są ekonomiczne ustawienia pieca na ekogroszek.

Ważna informacja! Jeśli źle ustawiasz piec, a ten zepsuje się to Ty ponosisz winę za usterkę! Sklepy umywają ręce w takiej sytuacji, a naprawa pieca jest kosztowna!

Ekonomiczne ustawienia pieca na ekogroszek – kilka wskazówek:

Czas przerwy – 40 do 60 sekund w trakcie pracy,

Czas przerwy (tryb podtrzymania) 10 do 20 minut,

Załączenie pompy – 40 do 42 C,

Czas podawania – 5 do 15 sekund

Po określeniu tych parametrów możemy przejść do określenia siły nadmuchu.

obroty wentylatora (tryb podtrzymania) – 40%,

wyprzedzenie wentylatora (tryb podtrzymania) – 10 sekund,

opóźnienie wentylatora (tryb podtrzymania) – 10 sekund

Eksperci są zgodni, że czas przerwy powinien wynosić od 40 do 60 sekund w trakcie pracy, natomiast tryb podtrzymywania to od 10 do 20 minut. Załączenie pompy jest równie istotne i należy pamiętać o odpowiednich warunkach ku temu. Bardzo ważna jest siła nadmuchów. Obroty wentylatora powinny wynosić 40 proc., a jego wyprzedzenie – 10 sekund. To wszystko w teorii może wydać się mocno niepokojące. W praktyce nie stoisz przecież z zegarkiem w ręku. Odpowiednie ustawienia pieca na ekogroszek zapewniają Ci komfort każdego dnia. I już nie musisz się o nic martwić.

+48 530-305-310 +48 791-390-596

ekogroszek15@interia.pl

Adres: